سفارش تبلیغ
صبا ویژن

اطلاعاتی درباره سیلیکون

 

سیلیسیم یا سیلیکون دومین عنصر از نظر فراوانی بعد از اکسیژن روی زمین است. این عنصر به طور کلی در خاک و سنگ و ماسه و ... قرار دارد و بنظر می رسد باید نقش تعیین کننده ای در تغذیه و تأمین نیاز بدن انسان ایفا می کند.

 

یک فرم از این عنصر از طریق ریشه گیاهان وارد مجموعه سبد تغذیه گیاهی انسان می شود و آن اورتو سیلیسید اسید می باشد. اما این امکان وجود دارد که حتی از طریق گیاه خواری هم سیلیکون لازم برای بدن تأمین و جذب نشود. برای این مشکل می توان 3 دلیل عمده را ذکر کرد :

1-      سیلیکون و بسیاری مواد معدنی خاک در بسیاری از مناطق زمین که ریشه گیاهان در آن قرار می گیرد از دست رفته اند. چندین بار کشت در یک زمین یکی از دلایل از دست رفتن یا کاهش سیلیکون خاک می باشد.

2-      تغذیه بشر به سمت غذاهای فراوری شده سوق داده شده است و همین امر موجب شده است بسیاری از عناصر لازم برای بدن از منابع غذایی حذف شوند . برای مثال سبوس که حاوی رشته های فیبری هست ، از زنجیره غذایی حذف شده است یا دور ریخته می شود . سیلیکون بخش اصلی تولید فیبر باکیفیت هست در عمل از چرخه غذایی کنار گذاشته شده است.

3-      فرم خوراکی سیلیکون در آزمایشگاه قابل تولید است اما به علت اینکه این عنصر علاقه شدیدی برای شرکت در فرایند های پلیمرسازی دارد، در عمل در ساختار پلیمرهای بزرگ قرار میگیرد و قابلیت جذب از طریق روده را نخواد داشت.

با تمام این اوصاف در آزمایشگاه هم یک فرم نسبتا پایدار شده از سیلیکون خوراکی ساخته شده است که میل به پلیمرسازی آن کمتر شده است و قابلیت جذب شدن را دارا می باشد. این فرم خوراکی هم در ایران و هم در خارج از کشور وجود دارند. در ایران یک نمونه فرم معدنی از ترکیبات سیلیکون دار ساخته شده است تحت عنوان سیلیکان که درصد جذب آن در روده 7% می باشد و مصرف بالای آن توصیه نمی شود چون سمی است. در نمونه های خارجی هم مکمل خوراکی سیلیکون دار ساخته شده اند که حدود 48% آن در روده جذب می شود. اما یکی از شرکتهای ایرانی مکمل سیلیکون خوراکی را ساخته است که قابلیت جذب 52 درصدی را دارد. این مکمل خوراکی همچنین حاوی زینکو ویتامین دی نیز می باشد که برای بدن لازم و ضروری است.

سیلیکون به عنوان یک ماده معدنی زیبا کننده شناخته شده است و ضمنا مزایای بسیاری برای سلامتی انسان دارد. این ماده نه تنها می‌تواند بافت‌های همبند و استخوان‌ها را تقویت کند بلکه در مراقبت از ناخن‌ها، مو و پوست بسیار مفید است. این ماده همچنین نقش بسیار مهمی در جلوگیری از آرتروز، بی‌خوابی، اختلالات پوستی و سل بازی می‌کند. سیلیکون دومین عنصر در دسترس است که در پوسته زمین یافت می‌شود و یکی از مهم ترین عناصری است که در دستگاه‌های مرتبط با فناوری و نیمه رساناها مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیلیکون یک ماده معدنی حیاتی مورد نیاز برای بدن است که برای داشتن مفاصل قوی و انعطاف پذیر، پوستی درخشنده و استخوان‌های قوی بسیار ضروری است. این ماده در بدن به صورت مشتق‌های آن یعنی اسید سیلیسیک یا silanate وجود دارد. این ماده همچنین باید در رژیم غذایی افراد حضور داشته باشد زیرا مزایای کلی ویتامین D، گلوکزامین و کلسیم را افزایش می‌دهد.